Znanstvenici s Flinders sveučilišta otkrili tri nove vrste fosilnih divovskih klokanâ
Znanstvenici s Flinders sveučilišta u Australiji otkrili su tri nove vrste fosilnih divovskih klokanâ koji su postojali između 5 milijuna i 40 000 godina. Ove vrste, koje pripadaju rodu Protemnodon, značajno su se razlikovale po veličini i prilagodbi staništu. Jedna vrsta, Protemnodon viator, procijenjena je da teži do 170 kilograma i dobro je prilagođena suhom okolišu Središnje Australije. Protemnodon mamkurra, s druge strane, bile su velike, debele klokanâ koje vjerojatno su se kretale sporije i neučinkovito. Treća vrsta, Protemnodon dawsonae, smatrana je srednjom brzinom skakanja.
Otkriće gotovo potpunih skeleta klokana
Otkriće gotovo potpunih skeleta klokana u jezeru na jugu Australije omogućilo je istraživačima vrlo vrijedne uvide u različite vrste Protemnodona. Proučavanjem preko 800 uzoraka iz Australije i Nove Gvineje, istraživači su mogli uspoređivati i detaljno opisati svaku vrstu.
Unatoč njihovom izumiranju oko prije 40 000 godina, vrste Protemnodona bile su blisko povezane s modernim wallarooima i sivim klokanima. Nastavak istraživanja ima za cilj rasvijetliti razloge izumiranja ovih divovskih klokanâ i zašto su njihovi srodnici preživjeli. Raznolika staništa i jedinstvene karakteristike vrsta Protemnodon ističu raznoliku evoluciju klokana u različitim okolištima, od suhih središnjih regija do bujnih šuma Tasmanije i Nove Gvineje.
Za više informacija pročitajte na spiegel