Utjecaj iranskog napada na cijene nafte
Cijene nafte pale su u ponedjeljak nakon iranskog repralijskog napada na Izrael, s Brentovom sirovom naftom i dalje trgovanom blizu 90 dolara po barelu. Cijene nafte već su porasle zbog očekivanja iranske akcije, približavajući se najvišoj razini u zadnjih šest mjeseci prošlog tjedna. Tržišta pažljivo prate utjecaj sukoba na globalne lance opskrbe, s obzirom na važnu ulogu robe u proizvodnji goriva i njezine dalekosežne učinke na troškove života diljem svijeta.
Situacija na tržištima nafte i zlata
Sukob između Rusije i Ukrajine 2022. povećao je cijene nafte na 120 dolara po barelu, što je rezultiralo višim troškovima za razne proizvode. Analitičari sada pažnju usmjeravaju na odgovor Izraela na iranski napad, s izraelskim ministrom obrane Yoavom Gallantom naglašavajući da je sukob i dalje aktivan. Unatoč blagom padu cijena nafte, cijene zlata su porasle, oponašajući nervozu investitora usred geopolitičke napetosti. Energetski analitičari upućuju na nedostatak neposrednih prijetnji opskrabama, ali predviđaju moguće povećanje cijena nafte ako Izrael snažno reagira. Stručnjaci za ulaganja sugeriraju da bi tržišta mogla trgovati horizontalno dok ne bude dostupno više informacija.
Situacija na Bliskom istoku opteretila je dionička tržišta u azijsko-pacifičkoj regiji i britanski indeks FTSE 100, s daljnjim neizvjesnostima koje predstavljaju izazove za napore centralnih banaka u upravljanju inflacijom. Značajna uloga Irana kao najvećeg proizvođača nafte i člana OPEC-a izaziva zabrinutosti oko mogućih poremećaja u ključnom prolazu Hormuška tjesnaca, važnoj ruti za globalnu opskrbu naftom. Nedavno zadržavanje komercijalnog broda s izraelskim vezama od strane Irana dodatno pridonosi geopolitičkim neizvjesnostima koje utječu na tržište nafte.
Za više informacija pročitajte na BBC