Napad Irana na Izrael
Dionice u Aziji su pale nakon što je Iran izveo napad raketama i dronovima na Izrael, što je izazvalo zabrinutost u vezi s potencijalnim eskalacijama u regiji. Unatoč tome što je Izrael nazvao taj napad eskalacijom, analitičari su ostali oprezno optimistični u vezi s mogućnošću suzbijanja krize. Iran je tvrdio da je napad bio obrambeni odgovor na raniji udarac koji je ubio pripadnike svoje Revolucionarne garde.
Izraelski dužnosnici su vidjeli napad kao tešku eskalaciju, ali su stručnjaci smatrali da Iran pokušava pokazati svoju snagu bez poticanja potpunog sukoba. Američki predsjednik Joe Biden navodno je savjetovao Izraelu da izbjegne odmazdu.
Reakcija tržišta i situacija u regiji
Azijski tržišni reagirali su negativno na eskalirane tenzije, s nekim tržištima bilježeći gubitke od najmanje 1 posto. Međutim, objavljivanje novih tržišnih propisa u Kini pomoglo je podići tržište u Šangaju. Američki su futures porasli malo nakon oštrog pada u petak. Reakcija tržišta bila je sadržana, odražavajući neizvjesnost i oprezni optimizam. S padom straha od eskalacije, cijene nafte su pale, ali su upozorenja da bi mogle skočiti ako se kriza pogorša. Američki dolar se ojačao naspram glavnih valuta, a zabrinutost zbog smanjenja kamatnih stopa u SAD-u gurnula ga je na 34-godišnji vrhunac naspram jena. Japanski dužnosnici su nagovijestili spremnost za intervenciju kako bi podržali svoju valutu. U cjelini, raspoloženje na tržištu bilo je oprezno i usmjereno na rizik, s neizvjesnošću o tome kako bi se situacija mogla razvijati u idućim danima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera