Njemački centar za zrakoplovstvo (DLR) studija bežgravitacije
Njemački centar za zrakoplovstvo (DLR) provodi studiju kako bi istražio potencijalne učinke produžene bežgravitacije na astronaute. Sudionici u studiji bit će prisiljeni provesti 88 dana u istraživačkom centru u Kölnu, od čega će 60 dana provesti u krevetu pod nagibom od šest stupnjeva kako bi simulirali pomicanje tekućine koje se doživljava u svemiru. Nedostatak gravitacije u svemiru dovodi do redistribucije tekućina u tijelu, povećanog tlaka u glavi, gubitka mišića i kostiju zbog neaktivnosti, poremećaja ravnoteže te promjena u kardiovaskularnom sustavu.
U suradnji s NASA-om, DLR ima za cilj proučiti učinkovitost protumjera kako bi ublažio ove učinke. Sudionici će biti nasumično raspoređeni u četiri grupe, pri čemu će jedna grupa koristiti simulator “Gracity Bed” kako bi održavala položaj i kretanje tijela dok leže. Druga grupa će služiti kao kontrolna grupa i neće sudjelovati u nikakvim specifičnim aktivnostima protumjera. Ova grupa je bitna radi usporedbe. Svi sudionici morat će obavljati sve aktivnosti dok leže, uključujući osobnu higijenu, korištenje WC-a, slobodne aktivnosti i jelo.
Naknada za sudjelovanje u studiji
Sudjelovanje u studiji je izazovno, ali sudionici će dobiti naknadu od 18.000 eura za završetak studije. DLR provodi studije mirovanja u krevetu od 1980-ih i razumije teškoće uključene. Studija ima za cilj pružiti vrijedne uvide o učincima bežgravitacije i potencijalnih protumjera za očuvanje zdravlja astronauta tijekom dugotrajnih svemirskih misija.
Za više informacija pročitajte na spiegel