Aktualna situacija u Mjanmaru
Usred neprekidnih napada snaga protiv vojnog udara, približno 200 vojnika Mjanmara povuklo se na Most prijateljstva koji povezuje Myawaddy s Tajlandom, što ukazuje na sve veći pritisak na vojne generale koji su preuzeli vlast u vojnom udaru u veljači 2021. Karen National Union (KNU), etnička naoružana skupina koja vodi napad na Myawaddy, tvrdi pobjedu nad 275. bataljunom, glavnom vojnom snagom u gradu. Izvještaji sugeriraju da su vojnici okupljeni na mostu, gdje su u tijeku razgovori s tajlandskim vlastima kako bi im mogla biti dodijeljena azil. Myawaddy ima strateški značaj jer se nalazi blizu tajlandske Mae Sot, a televizijski prizori prikazuju crni dim koji izlazi iz grada. Generali su se suočili s rastućim protivljenjem nakon ofenzive etničkih naoružanih skupina u listopadu, što je rezultiralo gubitkom kontrole nad brojnim vojnim objektima i gradovima duž granice. Tijekom vikenda, oko 600 vojnika i njihove obitelji pobjegli su iz Myawaddyja tražeći azil u Tajlandu. To je dovelo do raseljavanja približno 2.000 ljudi unutar Mjanmara.
Državno vođeno Globalno novo svijetlo Mjanmara nije izvijestilo o eskalaciji sukoba, već se usredotočilo na nove vojne regrute koji počinju obuku nakon aktivacije zakona o prisilnom regrutiranju. Human Rights Watch optužio je vojsku za prisilno regrutiranje preko 1.000 Rohinja muslimanskih muškaraca i dječaka, osuđujući praksu i pozivajući na prestanak prisilnog regrutiranja i povratak nezakonito regrutiranih osoba u njihove domove.
Utjecaj političkih događaja na civile
Tekst ističe nastavljene izazove s kojima se suočavaju mjanmarski vojni vladari i utjecaj trajnih nemira na različite etničke skupine i civile u zemlji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera