Francuski zakon o aktivnoj eutanaziji
Francuska vlada je u srijedu predložila zakon koji bi omogućio terminalno bolesnim ili neizlječivim odraslim pacijentima s rakom da uzmu smrtonosne lijekove. Pacijenti moraju biti stariji od 18 godina, imati francusko državljanstvo ili živjeti u Francuskoj. Liječnici moraju potvrditi da pacijenti boluju od ozbiljne, neizlječive i bolne bolesti te da žele završiti svoje živote voljno.
- Pacijenti s teškim psihijatrijskim poremećajima ili neurodegenerativnim bolestima poput Alzheimerove bolesti isključeni su iz regulacije.
- Ministrica zdravstva Catherine Vautrin to je najavila nakon sastanka Vlade.
- Zakon će sada biti raspravljen u parlamentu.
Prijedlog omogućuje pacijentima da zatraže eutanaziju ili asistirano samoubojstvo. Ako je zahtjev odobren, liječnik će propisati smrtonosni lijek važeći tri mjeseca. Pacijenti mogu odabrati uzeti lijek kod kuće, u domu za njegu ili u zdravstvenoj ustanovi. Budući da smrtno bolesna osoba sama uzima te lijekove ili barem pokreće infuziju, pravno se smatra samoubojstvom. Pomaganje u tome nije kažnjivo kao takvo u Njemačkoj.
Francuski prijedlog ide dalje: ako fizičko stanje pacijenata ne dopušta da sami uzmu lijekove, mogu zatražiti pomoć osobe po vlastitom izboru, liječnika ili njegovatelja. U tom se slučaju smatra aktivnom eutanazijom.
Kao i u Njemačkoj, aktivna eutanazija je zabranjena u Francuskoj. Pasivna eutanazija isključivanjem opreme i indirektna eutanazija, gdje jake lijekove ublažavaju bol i ubrzavaju smrt kao nuspojavu, dopuštene su.
Promjene u zakonodavstvu drugih zemalja
Predsjednik Emmanuel Macron dugo je obećavao promjenu zakona. U posljednjim godinama, slučajevi teško bolesnih pacijenata koji su se borili za svoju smrt izazvali su intenzivne rasprave u Francuskoj. Također su evidentirani slučajevi francuskih pacijenata koji su putovali u susjedne frankofone zemlje Švicarsku i Belgiju kako bi umrli. Rasprave o promjeni zakona tijekom Macronova prvog mandata nisu dale rezultate. Jeseni 2022. godine, francusko Eticko vijeće kvalificiralo je etičku primjenu aktivne eutanazije pod određenim strogim uvjetima kao moguću. Ankete pokazuju da većina Francuza podržava legalizaciju eutanazije.
Asistirano samoubojstvo dopušteno je u Švicarskoj, Portugalu i nekoliko saveznih država SAD-a. Aktivna eutanazija trenutno je legalna u Nizozemskoj, Španjolskoj, Kanadi, Australiji, Kolumbiji, Belgiji i Luksemburgu pod određenim uvjetima. U Njemačkoj je zakonodavna reforma eutanazije propala. Ljeta 2023. godine, nekoliko prijedloga zakona u Bundestagu nije dobilo većinu. Umjesto toga, članovi su odlučili poboljšati prevenciju samoubojstava u Njemačkoj.
Za više informacija pročitajte na spiegel