Sankcije EU protiv ruskih super bogataša
Sankcije Europske unije protiv ruskih super bogataša trebale su vršiti pritisak na vladu u Moskvi, ali EU se sada povlači u nekim slučajevima. Sud EU je poništio sankcije protiv ruskih oligarha Mihaila Fridmana i Petra Avena, presudivši da EU Vijeće nije pružilo dovoljno dokaza kada su ih stavili na popis sankcija kao odgovor na ruski napad na Ukrajinu. Međutim, to ne znači da će Fridman i Aven odmah biti uklonjeni s popisa EU sankcija, budući da se mogu podnijeti žalbe Europskom sudu pravde, a već su im nametnute nove sankcije.
Utjecaj sankcija na Fridmana i Avena
Fridman i Aven, osnivači i ključni dioničari financijskog konglomerata Alfa-Group, bili su mete sankcija EU i SAD-a nakon ruske invazije na Ukrajinu. Unatoč protivljenju ruskih aktivista, sankcije su ostale na snazi. Učinkovitost ciljanih sankcija na pojedince poput Fridmana i Avena u utjecaju na rusku politiku prema Ukrajini dovedena je u pitanje od strane stručnjaka, koji ih vide više kao simbolične geste nego kao značajne pritiske na Kremlj.
Razlozi koje je EU navela za sankcioniranje Fridmana i Avena bili su njihova navodna financijska podrška ruskim donositeljima odluka koji ugrožavaju teritorijalnu cjelovitost Ukrajine, ali je sud utvrdio da su ti navodi nedostajali dovoljno dokaza. Slično, sankcije protiv pojedinaca poput bivšeg vozača Formule 1 Nikite Mazepina i Violette Prigozhina, majke preminulog vođe ruske privatne vojne kompanije Wagner, također su poništene zbog nedostatka dokaza o njihovoj izravnoj umiješanosti u aktivnosti koje prijete Ukrajini.
Iako su neke sankcije poništene, mnoge druge ostaju na snazi protiv pojedinaca i organizacija uključenih u ruski rat protiv Ukrajine. EU se suočava s pravnim izazovima od strane brojnih stranaka koje osporavaju sankcije, ističući složenosti i pravne aspekte ciljanih sankcija kao alata za međunarodnu diplomaciju.
Za više informacija pročitajte na spiegel