Problem rasističke policijske prakse u EU
Agencija Europske unije za temeljna prava (FRA) istaknula je problem rasističke policijske prakse koja je široko nedovoljno prijavljena u Europskoj uniji. Izvješće otkriva da većina zemalja EU nema službene izvore podataka o rasističkim incidentima i diskriminaciji u vezi s policijom, s samo nekoliko zemalja poput Njemačke, Češke Republike i Nizozemske koje objavljuju takve podatke.
Ograničen broj slučajeva službeno zabilježenih čini teškim procjenu prevalencije rasističke prakse policije. Unatoč tome, dokazi iz anketa, medijskih izvještaja i organizacija civilnog društva sugeriraju da je rasistička policijska praksa značajan problem u EU.
Specifični primjeri rasističke prakse policije
- Pucanje na osobe s manjinskim etničkim pozadinama tijekom interakcija s policijom u različitim zemljama EU
- Nasilni incidenti između policijskih službenika i Roma osoba u Grčkoj
- Smrtno upucavanje 16-godišnjeg Roma dječaka od strane grčke policije zbog računa za benzin
- Policijska brutalnost prema migrantima u Portugalu
Navedeni primjeri ukazuju na štetne učinke rasizma u policijskoj praksi na socijalnu isključenost i povjerenje u provođenje zakona.
FRA poziva zemlje EU da poduzmu mjere usmjerene na sustavno prijavljivanje i evidentiranje rasističkih incidenata policije, jačanje nacionalnih zakona protiv rasne i etničke diskriminacije te potrebu za neovisnijim nadzornim tijelima policije i većom raznolikošću unutar policijskih snaga.
Anketa provedena od strane FRA među osobama afričkog podrijetla u 13 zemalja EU pokazala je da su Austrija, Njemačka i Irska imale najveći broj osoba afričkog podrijetla zaustavljenih od strane policije, pri čemu je više muškaraca prijavilo zaustavljanje nego žena.
Ukupno, izvješće ističe hitnu potrebu zemalja EU za rješavanje prevalencije rasističke prakse policije, zaštitu prava marginaliziranih zajednica i rad na izgradnji inkluzivnijeg i pouzdanijeg sustava provođenja zakona.
Za više informacija pročitajte na BBC