Tragičan incident kod obale Džibutija
Rezultirao je smrću najmanje 38 migranata i izbjeglica, uključujući djecu, dok se šest osoba smatra nestalima i pretpostavlja se da su mrtve. Međunarodna organizacija za migracije (IOM) izvijestila je da 22 preživjela u Djibutiju dobivaju pomoć od njenih predstavnika i lokalnih dužnosnika. Ovaj incident dodaje se u sumornu količinu gotovo 1.000 osoba koje su umrle ili nestale na “Istočnom putu” od 2014. godine, opasnom putovanju koje prevozi migrante s Rogova Afrike u druge arapske zemlje kroz Jemen.
Porast migrantskih putovanja
Unatoč opasnostima, Istočni put i dalje bilježi porast migrantskih putovanja, s pojedincima koji traže bolju egzistenciju. IOM je primijetio značajan broj žena i djece koji putuju sami, odražavajući teške okolnosti od kojih bježe. Godine 2023. zabilježeno je gotovo 400.000 migrantskih kretanja na Istočnom putu.
- Još jedan opasan put s Rogova Afrike do Južne Afrike
- Vidio je 80.000 kretanja tijekom istog razdoblja.
- Nažalost, 698 osoba, uključujući žene i djecu, umrlo je pokušavajući prijeći Gibraltarski tjesnac s Džibutija u Jemen.
IOM i dalje pruža pomoć za više od 1,4 milijuna migranata i zajednica domaćina u Rogu Afrike, Jemenu i Južnoj Africi.
Migranti i izbjeglice započinju ova opasna putovanja u potrazi za boljim prilikama, kako bi pobjegli od sukoba, nesigurnosti i posljedica klimatskih promjena. Međutim, osim rizika od utapanja u brodolomima, suočavaju se s glađu, zdravstvenim opasnostima i eksploatacijom od strane trgovaca ljudima. Tekst ističe teške stvarnosti s kojima se suočavaju oni prisiljeni pobjeći iz svojih domova te ukazuje na trajnu humanitarnu krizu koja pogađa ranjive populacije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera