Ožujak 2023. – najtopliji zabilježen mjesec
Ožujak 2023. bio je najtopliji zabilježen, obilježavajući deseti uzastopni mjesec povijesne globalne vrućine. Prosječna temperatura za taj mjesec bila je 14,14 stupnjeva Celzijusa, nadmašujući prethodni rekord iz 2016. godine za malu marginu. Ovaj trend porasta temperatura rezultat je emisija stakleničkih plinova iz ljudskih aktivnosti. Glavna briga je brzi tempo kojim se klima mijenja, ističući hitnost za akciju.
Utjecaj na planetu
Planeta je doživjela iznadprosječne temperature u različitim područjima, doprinoseći najtoplijem 12-mjesečnom razdoblju ikad zabilježenom, premašujući preindustrijske prosjeke za 1,58 stupnjeva Celzijusa. Iako svijet još nije prešao granicu od 1,5 stupnjeva Celzijusa postavljenu u Pariskom sporazumu, stručnjaci upozoravaju da je cilj opasno blizu. Međuvladin panel o klimatskim promjenama predviđa da će se granica od 1,5 stupnjeva možda postići početkom 2030-ih ako se nastave trenutni trendovi.
- Temperature na površini oceana također su dosegle novi vrhunac u ožujku, što dodatno ističe utjecaj klimatskih promjena.
- Oceani igraju ključnu ulogu u reguliranju globalne klime apsorbirajući višak topline iz emisija stakleničkih plinova.
- Porast temperatura mora dovodi do veće vlage u atmosferi, uzrokujući nepredvidive obrasce vremena, poput jakih vjetrova i obilnih kiša.
Posljedice porasta temperatura mora već su vidljive, s poplavama u Rusiji, Australiji, Brazilu i Francuskoj, kao i potencijal za masovne događaje izbjeljivanja koralja. Kako bi ublažili ove učinke, znanstvenici naglašavaju hitnu potrebu za smanjenjem emisija stakleničkih plinova, zaustavljanjem krčenja šuma i usvajanjem održivijih poljoprivrednih praksi. Neuspjeh u poduzimanju odmah akcije mogao bi rezultirati nepovratnom štetom ekosustavima planeta i ugroziti globalnu biološku raznolikost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera