Klimatske promjene u 2024.
Ako temperature ne padnu do kraja godine, upozorava vodeći znanstvenik Gavin Schmidt, klimatske promjene bi mogle ući u “neistraženo područje”. Ožujak 2024. bio je najtopliji zabilježeni mjesec, nastavljajući niz od deset uzastopnih rekorda mjesečnih temperatura. Nedavna toplina djelomično se pripisuje vremenskom sustavu El Niño, koji se očekuje da će se razići u sljedećim mjesecima, rezultirajući privremenim padom temperatura. Međutim, zabrinutost se i dalje održava da bi rekordne temperature mogle nastaviti, ukazujući na potencijalno ubrzanje klimatskih promjena.
Utjecaj ljudskih aktivnosti
Istraživači primjećuju da je ožujak 2024. bio 1,68 °C topliji nego u preindustrijsko doba, ističući utjecaj ljudskih aktivnosti poput sagorijevanja fosilnih goriva. Iako se dugotrajni trendovi zagrijavanja podudaraju s očekivanjima, nedavna rekordna najavljuje pitanje među znanstvenicima. Neuspjeh predviđanja za 2023. izaziva sposobnost preciznog predviđanja budućih klimatskih uzoraka i povećava nesigurnost o razvoju klimatskih uvjeta.
Dok se trenutni El Niño slabi, mogućnost tranzicije u hladnu fazu La Niña kasnije tijekom godine mogla bi dovesti do privremenog pada globalnih temperatura. Ipak, točan ishod ostaje neizvjestan. Znanstvenici ističu da je smanjenje emisija stakleničkih plinova ključno u ublažavanju učinaka klimatskih promjena i sprječavanju daljnjeg povećanja temperatura. Hitnost poduzimanja akcije ističe se potencijalom da ekstremna toplina iz 2023. postane nova norma ako se emisije ne smanje brzo. Odgovornost leži kod sadašnjih generacija u određivanju koliko brzo i značajno će napredovati klimatske promjene u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na BBC