Vođe Egipta, Francuske i Jordana izdale su zajedničko upozorenje Izraelu
protiv pokretanja ofanzive na južni grad Rafah u Gazi, ističući da bi takav potez imao “opasne posljedice” i samo doveo do više smrti i patnje. SAD također su izrazile protivljenje bilo kakvom napadu na Rafah, gdje se nalazi preko 1,5 milijuna Palestinaca koji traže sklonište. Unatoč tome što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu naznačio da je datum za ofenzivu postavljen, nisu pruženi konkretni detalji.
Trenutna situacija u Gazi
Glavni ciljevi za Izrael su oslobađanje svih talaca i postizanje potpune pobjede nad Hamasom, što podrazumijeva ulazak u Rafah radi eliminacije terorističkih bataljona. Trenutni razgovori u Kairu o razmjeni talaca-zarobljenika i primirju pritisak su na njih izvršili SAD, a direktor CIA-e William Burns sudjeluje u tim razgovorima. Hamas je naznačio da izraelske ponude nisu zadovoljile njihove zahtjeve, ali će se ipak razmotriti. Prijavljen je značajan priliv kamiona pomoći u Gazu, s ciljem rješavanja katastrofalne humanitarne patnje u regiji.
Tri vođe istaknule su važnost provedbe nedavne rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojom se traži trenutni prekid vatre i oslobađanje svih talaca koje drži Hamas. Pozvale su na kraj rata u Gazi i masivno povećanje pomoći regiji, ističući hitnu potrebu za rješavanjem eskalirajuće humanitarne krize. Sukob je imao teške posljedice, s Hamasom koji izvodi napade na južne izraelske granice, što dovodi do žrtava i uzimanja talačkih osoba. Izrael je prijavio žrtve među taocima iz Gaze, dok je Hamasom vođeno ministarstvo zdravstva prijavilo značajan broj civilnih smrti. Gazanci se suočavaju s teškim uvjetima, s izvješćima o situacijama nalik na glad i teškoj sigurnosti hrane. Unatoč tome što Izrael negira optužbe za ometanje distribucije pomoći, postoje brige o učinkovitosti dostave pomoći onima koji su u potrebi u Gazi.
Zaključak
Ukupno, tekst ističe složenu dinamiku trenutnog sukoba u Gazi, u kojem su uključeni različiti međunarodni akteri i regionalni igrači u diplomatskim naporima za rješavanje krize. Fokus je na postizanju primirja, oslobađanju talaca i pružanju prijeko potrebne pomoći radi ublažavanja humanitarne patnje u regiji. Ističe se da bi posljedice potencijalne izraelske ofenzive na Rafah mogle biti pogubne, naglašavajući potrebu za mirnim rješenjima i diplomatskim pregovorima radi sprječavanja daljnjeg eskalacije i gubitka života.
Za više informacija pročitajte na BBC