Meksiko povlači osoblje iz veleposlanstva u Ekvadoru
Meksiko je povukao svoje osoblje iz veleposlanstva u Ekvadoru nakon što su sigurnosne snage upale u zgradu u pokušaju da uhitie bivšeg ekvadorskog potpredsjednika Jorgea Glasa, koji je tražio azil tamo. Meksički predsjednik osudio je uhićenje kao autoritarno i kršenje međunarodnog prava, što je rezultiralo prekidom diplomatskih veza između dvije zemlje. Ekvador je optužio Meksiko da zloupotrebljava diplomatske imunitete i privilegije davanjem azila Glasu. Meksički diplomati su, u pratnji predstavnika drugih zemalja, napustili Ekvador za Mexico City nakon napada na njihovo veleposlanstvo. Meksiko je izjavio namjeru podnošenja pritužbe protiv Ekvadora pred Međunarodnim sudom pravde i osudio fizičko nasilje nad svojim šefom misije tijekom upada.
Glas traži azil u meksičkom veleposlanstvu
Glas, lijevo orijentirani političar osuđen za korupciju, zatražio je azil u meksičkom veleposlanstvu nakon što je izdan nalog za njegovo uhićenje. Ekvadorske specijalne snage okružile su veleposlanstvo i nasilno ušle u njega, što je izazvalo međunarodnu osudu i pozive za pravnu pomoć od strane organizacija za ljudska prava. Kršenje Bečke konvencije, koja štiti diplomatske misije, izazvalo je reakcije iz brojnih latinoameričkih zemalja, pri čemu su Argentina, Bolivija, Brazil, Čile, Kolumbija, Kuba, Peru, Urugvaj i Venezuela ukorile Ekvador. Sjedinjene Američke Države također su naglasile pridržavanje međunarodnih normi u rješavanju spora.
Akcije ekvadorskog predsjednika Noboe izazvale su zabrinutost zbog njegovog poštivanja pravne države i ljudskih prava, posebno u kontekstu unutarnjeg oružanog sukoba protiv kartela za trgovinu drogom. Međunarodna zajednica, uključujući Europsku uniju i Ujedinjene narode, izrazila je zabrinutost zbog upada u meksičko veleposlanstvo i istaknuli važnost zaštite diplomatskih misija. Glasov odvjetnik izrazio je strahove za njegovu sigurnost dok je u pritvoru, navodeći povijest nasilja i smrti u ekvadorskim zatvorima. Situacija ističe delikatnu ravnotežu između političke stabilnosti, ljudskih prava i međunarodnog prava u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera