Latinoameričke vlade brane Meksiko
Latinoameričke vlade, uključujući Argentine, Boliviju, Brazil, Čile, Kolumbiju, Kubu, Peru, Urugvaj i Venezuelu, obranile su Meksiko nakon što su ekvadorske sigurnosne snage upale u meksičko veleposlanstvo u Quitu kako bi uhitile bivšeg potpredsjednika Jorgea Glasa, koji je dobio politički azil.
Predsjednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador osudio je uhićenje kao “autoritarni” čin i kršenje međunarodnog prava, dok je Ekvador tvrdio da azilna zaštita nije valjana zbog optužbi za korupciju s kojima se Glas suočava.
Unatoč tome, prema međunarodnom pravu, veleposlanstva se smatraju suverenim teritorijem i ne mogu im se narušavati integritet.
Reakcije i razvoj događaja
Brazil, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeni narodi, kao i druge zemlje i organizacije, također su osudile postupke Ekvadora i pozvale na poštivanje međunarodnih normi.
Organizacija američkih država najavila je sjednicu na kojoj će se raspravljati o potrebi stroge usklađenosti s međunarodnim ugovorima.
Kao odgovor na eskalaciju spora, Meksiko je odlučio povući svoje diplomatsko osoblje iz Ekvadora i zatvoriti svoje veleposlanstvo, dok su demonstranti u Meksiku optužili Ekvador za “fašizam”.
Bivši potpredsjednik Jorge Glas, koji je služio pod predsjednikom Rafaelom Correom, pušten je iz zatvora nakon afere s korupcijom u vezi s Odebrechtom.
Suočava se s novim nalogom za uhićenje zbog navodnog preusmjeravanja sredstava namijenjenih za obnovu nakon potresa. Glas tvrdi da je žrtva političkog progona, što vlada Ekvadora negira.
Correa, koji je u egzilu od 2017. godine, je osudio narušavanje veleposlanstva Ekvadora, tvrdeći da čak ni u najgorim diktaturama veleposlanstva nisu bila narušavana.
Situacija ostaje napeta i uz međunarodnu osudu, pozivajući obje zemlje da riješe svoje razlike prema međunarodnim normama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera