Napadi u francuskim školama
Obnovljene zabrinutosti zbog nasilja u francuskim školama uslijedile su nakon dva nedavna napada na tinejdžere, od kojih je jedan rezultirao smrću. 15-godišnji Shamseddin je smrtno pretučen od strane grupe mladića blizu svoje škole u Viry-Chatillonu, što je dovelo do njegove smrti u bolnici. Gradonačelnik je izrazio šok zbog sve češće prisutnog ekstremnog nasilja. U odvojenom incidentu u Montpellieru, 14-godišnja djevojčica imenom Samara je brutalno napadnuta od strane grupe koja je uključivala učenike iz njezine škole. Napad je navodno proizašao iz vršnjačkog nasilja povezanog s Samarinim odbijanjem da se pridržava islamskih pravila oblačenja. Međutim, ured tužitelja prvotno je incident pripisao sporu oko dijeljenih fotografija na Snapchatu, a ne religioznoj motivaciji. Napadi ističu rastuće zabrinutosti u vezi s nasiljem u školama, cyberbullyingom, pritiscima da se prilagode određenim standardima i bandama.
Strahovi i reakcije
Incidenti su ponovno izazvali strahove o sigurnosti u školama, posebno nakon ubojstva dva nastavnika od islamističkih radikala u posljednjih nekoliko godina. Ravnatelj škole u Parizu dao je ostavku zbog prijetnji smrću nakon provođenja francuskih zakona o pokrivalima za glavu. Nadalje, škole su zatvorene zbog lažnih bombaških prijetnji od pojedinaca koji tvrde pripadnost islamskim radikalima. Francuski predsjednik Emmanuel Macron naglasio je hitnu potrebu za zaštitom škola od eskalacije nasilja među tinejdžerima i mlađim osobama.
Tragični gubitak Shamseddina izazvao je emotivne reakcije gradonačelnika Viry-Chatillona, koji je istaknuo razorni utjecaj takvog nasilja na obitelji. Zagovarao je učenje djece konceptima dobrog i lošeg ponašanja, kao i potrebu za ponovnim uvođenjem odgovarajućih oblika kažnjavanja. Politički figure poput Marine Le Pen pozvale su na odlučne akcije vlade kao odgovor na rastuću brutalnost unutar društva. Tužne priče o ovim incidentima bacaju svjetlo na hitnu potrebu za rješavanjem i borbu protiv nasilja u francuskim školama radi zaštite dobrobiti i budućnosti učenika.
Za više informacija pročitajte na BBC