Rezultati ankete
Anketa provedena od strane ISEAS-Yusof Ishak Instituta u jugoistočnoj Aziji otkrila je da bi više od polovice ispitanika podržalo Kinu umjesto Sjedinjenih Američkih Država ako bi bili prisiljeni birati. To označava značajnu promjenu u odnosu na prethodnu godinu, s 50,5 posto ispitanika koji preferiraju Kinu u usporedbi s 38,9 posto u prethodnoj godini. Unatoč toj preferenciji za Kinu, postojala je visoka razina nepovjerenja prema Pekingu, pri čemu je 67,5 posto ispitanika izrazilo zabrinutost zbog njezinog rastućeg ekonomskog utjecaja. Strah od kineskog ekonomskog pritiska bio je posebno visok u zemljama poput Vijetnama, Mjanmara, Tajlanda i Filipina.
Iako je Kina viđena kao najutjecajnija ekonomska sila u regiji, ispitanici su još uvijek smatrali da su Japan, SAD i Europska unija najpouzdanije regionalne sile. Ovaj kompleksni odnos s Kinom istaknula je Bonnie Glaser, ističući strah od potencijalnog ekonomskog pritiska i prijetnji suverenitetu.
Unatoč geopolitičkim tenzijama između SAD-a i Kine, ekonomske brige poput nezaposlenosti i mogućnosti recesije bile su najvažniji prioriteti za one koji su anketirani. Klimatske promjene i intenziviranje ekonomskih napetosti između glavnih sila također su bile značajne brige za regiju.
Trenutna slika osjećaja
Rezultati ankete trebali bi biti shvaćeni kao trenutna slika osjećaja obrazovanih ljudi iz jugoistočne Azije tijekom siječnja i veljače 2024. Primjetan je bio anti-američki sentiment povezan s podrškom za izraelske akcije u Gazi, kao i zabrinutost zbog američkog otkazivanja i opstruiranja procesa UN-a. Sukob u Gazi nazvan je najhitnijim geopolitičkim problemom, posebice u zemljama s većinskim muslimanskim stanovništvom poput Malezije, Bruneja i Indonezije.
Sve u svemu, anketa je istaknula složeni odnos koji zemlje jugoistočne Azije imaju s Kinom, balansirajući ekonomske prilike s brigama za pritisak, suverenitet i nepovjerenje. Geopolitičke napetosti, ekonomske brige i pitanja poput sukoba u Gazi bili su značajni faktori koji oblikuju percepcije i prioritete regije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera