Bijela kuća podržava novo vremensko područje za Mjesec
Molimo da NASA razvije novi vremenski pojas za Mjesec nazvan Koordinirano lunarno vrijeme (CLT). Budući da se vrijeme na Mjesecu kreće brže nego na Zemlji zbog različite gravitacijske snage, mali vremenski razlika od 58.7 mikrosekundi dnevno može imati značajan utjecaj na operacije svemirskih letjelica.
Profesorica Catherine Heymans objašnjava da varijacije gravitacije u svemiru rezultiraju time koje teče različitim brzinama na različitim mjestima. Trenutno se vrijeme mjeri na Zemlji korištenjem atomskih satova koji bilježe vrijeme do nanosekunde, ali ako bi se postavili na Mjesec, trčali bi jednu sekundu brže tijekom 50 godina.
Potreba za jedinstvenim vremenskim sustavom za svemirske misije
Kevin Coggins, vodeći komunikacijski i navigacijski službenik NASA-e, naglašava važnost jedinstvenog vremenskog sustava za svako nebesko tijelo radi precizne regulacije misija. Europska svemirska agencija također radi na novom vremenskom sustavu i ističe važnost međunarodnog sporazuma i centralnog koordinacijskog tijela za lunarno vrijeme.
SAD ima za cilj imati CLT operativan do 2026. za svoju misiju s ljudskom posadom na Mjesec, Artemis-3. Ova misija će biti prvo slijetanje na mjesecu od 1972. i ciljat će južni pol Mjeseca gdje se vjeruje da postoje depoziti vode- leda u trajno zasjenjenim kraterima.
Kako različite nacije i privatne tvrtke planiraju svoje lunarnke misije, važno je sinkronizirati vrijeme kako bi se izbjegle komunikacijske i koordinacijske izazove.
Nedostatak koordiniranog vremenskog sustava može dovesti do grešaka u navigaciji, ugrožavajući ulazak svemirskih letjelica u pogrešne orbite. Stoga, uspostavljanje univerzalnog lunarnog vremenskog okvira ključno je za uspjeh i sigurnost budućih misija na Mjesec.
Za više informacija pročitajte na BBC