Maaßen podnio tužbu protiv BfV-a
Hans-Georg Maaßen, bivši šef njemačke unutarnje obavještajne službe, podnio je tužbu protiv agencije, Saveznog ureda za zaštitu ustava (BfV). Krajem siječnja otkriveno je da je BfV klasificirao Maaßena kao osobu povezanu s desničarskim ekstremizmom i pohranio podatke o njemu u njihovom informacijskom sustavu. Maaßen osporava ovu klasifikaciju tvrdeći da njegovo uključivanje kao meta promatranja nema zakonsku osnovu. Optužuje saveznu ministricu unutarnjih poslova Nancy Faeser da koristi obavještajnu agenciju za praćenje vladinih protivnika, za koje tvrdi da nisu neprijatelji države. Maaßen tvrdi da ova akcija krši demokratske principe i štetna je za demokraciju zemlje.
Detalji tužbe
Tužba se sastoji od 40 stranica pisane podnesene tvrdnje i 165 stranica priloga koji ističu navodno ilegalno i neustavno djelovanje BfV-a. Argumenti Maaßena temelje se na činjenici da je opravdanje agencije za praćenje njega temeljeno na nevažnim radnjama trećih osoba, poput spominjanja njega u pismu ili dijeljenja njegovih videa na društvenim medijima. Prema Maaßenu, ove radnje ne pružaju zakonsku osnovu za praćenje njega kao pojedinca. On vjeruje da procjena BfV-a nedostaje dovoljna pravna osnova i osporava valjanost postupaka prikupljanja podataka i nadzora koji su poduzeti protiv njega.
Važno je napomenuti da Maaßen trenutno obavlja dužnost nacionalnog predsjednika stranke WerteUnion, koja je osnovana sredinom veljače i planira sudjelovati na nadolazećim regionalnim izborima na istoku Njemačke. Prije toga, Maaßen je podnio ostavku iz stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU), suočavajući se s mogućim izbacivanjem. Pravna bitka između Maaßena i BfV-a osvjetljava složene odnose između nadzora vlade, individualnih prava i zaštite demokratskih vrijednosti unutar njemačkog političkog pejzaža. Ishod ovog sudskog spora može imati dalekosežne posljedice za budućnost praksi nadzora i granica vlasti vlasti u Njemačkoj.
Za više informacija pročitajte na spiegel