Emmanuel Macron o sporazumu o slobodnoj trgovini EU i Mercosura
Emmanuel Macron, francuski predsjednik, glasno se protivi predloženom sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i Mercosura, južnoameričkog ekonomskog saveza, navodeći da trenutačni oblik sporazuma nije prihvatljiv. Macron je naglasio potrebu za novim, odgovornijim sporazumom koji se usklađuje s njihovim ciljevima, stvarnošću te uzima u obzir razvoj, klimu i bioraznolikost.
Macronova kritika proizlazi iz razlika u regulativama između europskih poljoprivrednika i tvrtki, koji moraju poštivati stroge zahtjeve za smanjenje ispuštanja ugljika, i proizvoda iz Južne Amerike koji možda nisu proizvedeni prema istim standardima. Francuski poljoprivrednici, zabrinuti zbog mogućeg priljeva jeftinog mesa na tržište EU, izrazili su nezadovoljstvo potencijalnim sporazumom, unatoč prednostima koje bi mogao donijeti, poput povećanja izvoza vina i sira.
Dok neki, poput brazilskog potpredsjednika Geralda Alckmina i ministra gospodarstva Fernanda Haddada podržavaju sporazum o slobodnoj trgovini, Macronova je opozicija potaknuta unutarnjim političkim pritiscima, s zabrinutostima o utjecaju na francuske poljoprivrednike igrajući važnu ulogu u njegovom stavu. EU političari poput Bernda Langea istaknuli su važnost sporazuma s Mercosurom, upozoravajući da bi neuspjeh u njegovom napredovanju imao značajne ekonomske i političke posljedice, koristeći zemlje poput Kine umjesto toga.
- Emmanuel Macron protivi se sporazumu o slobodnoj trgovini između EU i Mercosura.
- Kritika proizlazi iz razlika u regulativama europskih i južnoameričkih proizvođača.
- Francuski poljoprivrednici izražavaju nezadovoljstvo potencijalnim sporazumom.
- Neki političari podržavaju sporazum, dok drugi izražavaju opoziciju.
Predloženi sporazum o slobodnoj trgovini
Predloženi sporazum stvorio bi jednu od najvećih zona slobodne trgovine na svijetu, obuhvaćajući više od 700 milijuna ljudi u zemljama EU i Mercosura. Međutim, sporazum, koji je bio finaliziran 2019., još uvijek je na čekanju zbog kontroverzi i u Južnoj Americi i u Europi, gdje neke zemlje nastoje zaštititi svoja tržišta dok druge strahuju od kompromisa glede radnih i ekoloških standarda. Tekst ističe kompleksnu i spornu prirodu međunarodnih trgovinskih sporazuma, s implikacijama za različite dionike i globalne ekonomske dinamike.
Za više informacija pročitajte na spiegel