Muhammad Hamin: Ručidija izbjeglica u Indiji
Muhammad Hamin, rohingija izbjeglica u Indiji, nije mogao spavati otkako je vlada Manipura naredila deportaciju rohingija. Akcija države izazvala je paniku među rohingijima u Indiji, koji se boje da bi mogli biti sljedeći deportirani, suočavajući se s nasiljem i krvoprolićem u Mjanmaru. Strah se još pojačava implementacijom kontroverznog Zakona o pripisu državljanstva (CAA) indijske vlade, koji dodjeljuje državljanstvo progonjenim manjinama iz susjednih zemalja, ali isključuje muslimane poput rohingija, iako su žrtve vjerskog proganjanja u budistički dominiranom Mjanmaru.
Rohingiji u Mjanmaru i egzodus 2017.
Rohingiji su muslimanska etnička manjina u Mjanmaru kojoj je oduzeto državljanstvo i koja se desetljećima suočava s nasiljem i represijom, što je dovelo do masovnog egzodusa 2017. godine u Bangladeš, Indiju i druge zemlje.
U Indiji živi gotovo 79.000 izbjeglica iz Mjanmara, uključujući rohingije, od kojih je oko 22.000 registrirano kod UNHCR-a. Indijska vlada ne priznaje temeljno pravo rohingija na život u Indiji, unatoč tome što imaju izbjegličke iskaznice od UNHCR-a, izazivajući zabrinutost zbog njihovog nepouzdanog postojanja u zemlji.
Isključenje progonjenih manjina poput rohingija iz CAA-e kritizirano je kao dvostruki standard koji se podilazi anti-muslimanskim osjećajima pred nadolazeće izbore.
Tijekom suđenja Vrhovnom sudu protiv deportacije rohingija, vlada je tvrdila da grupa nema temeljno pravo na život u Indiji, što je izazvalo osude aktivista za ljudska prava i stručnjaka koji tvrde da indijski ustav štiti izbjeglice od religijskog proganjanja.
Strah od deportacije pojačan je kampanjom mržnje na društvenim mrežama protiv rohingija u Indiji, što je dovelo do peticija koje zahtijevaju akciju protiv platformi poput Facebooka za dopuštanje govora mržnje i štetnog sadržaja protiv izbjeglica.
Rohingijski aktivisti i organizacije pozivaju na zaštitu izbjegličke zajednice u Indiji, izražavajući zabrinutost za njihovu sigurnost usred građanskog rata u Mjanmaru.
Budućnost izgleda neizvjesno za rohingijske izbjeglice u Indiji, koje traže osnovnu zaštitu dok se situacija u njihovoj zemlji ne normalizira. Međutim, suočavaju se s izazovima zbog politika indijske vlade, medijskog prikaza i nedostatka pravne zaštite za izbjeglice, odražavajući veći problem ranjivosti i diskriminacije s kojima se susreću progonjene zajednice koje traže utočište u Indiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera