Kolaps mosta u Baltimoreu
Kolaps mosta u Baltimoreu će imati značajne ekonomske posljedice, utječući ne samo na regiju već i na cijelu američku ekonomiju zbog prekida u lancima opskrbe. Luka Baltimore, ključno pomorsko središte za uvoz i izvoz vozila, sada je neoperabilna, što utječe na otpremu oko 850.000 vozila godišnje i ugrožava oko 15.000 radnih mjesta. Osim toga, most je služio kao vitalna prometna arterija na istočnoj obali, s procijenjenih 30.000 vozila koji su prelazili svakodnevno prije incidenta.
Preko noći sudar s kontejnerskim brodom prouzrokovao je kolaps četverotračnog, 2,5 kilometara dugog mosta Francis Scott Key, rezultirajući potragom i spašavanjem šest nestalih osoba. Unatoč naporima, operacija spašavanja je prekinuta, prelazeći u misiju oporavka za pretpostavljene mrtve.
Reakcija ministra prometa
Ministar prometa Sjedinjenih Američkih Država Buttigieg priznao je emocionalni teret na obiteljima žrtava, pohvalivši napore spasilačkih timova i istaknuo monumentalni zadatak koji ih očekuje u obnovi mosta, usporedivši ga sa simbolom američke infrastrukture. Naglašavajući složenost i skupost procesa obnove, Buttigieg je istaknuo potrebu za izvlačenjem pouka iz tragedije kako bi se unaprijedile mjere sigurnosti mostova u budućnosti, prepoznajući nemogućnost mostova da izdrže takve sile udara.
Za više informacija pročitajte na spiegel