Prosvjedi poljoprivrednika u Bruxellesu
Masivni prosvjedi poljoprivrednika protiv poljoprivredne politike EU u Bruxellesu doveli su do kaosa u gradu. Oko 250 traktora blokiralo je ulice europske četvrti i važne ulaze u grad, uzrokujući opasne prometne situacije. Prosvjednici su zapalili balove sijena, gume i stajsko gnojivo, potičući odgovor policije suzavcem i vodenim topovima.
Unatoč kaosu, najveće europsko udruženje poljoprivrednika prethodno je pozdravilo prijedloge Europske komisije, koji su imali za cilj opuštanje okolišnih propisa za poljoprivrednike i pružanje izuzeća za male farme.
Promjene u poljoprivrednoj politici EU
Države članice EU pretežno su podržale prijedloge Komisije za olakšavanje okolišnih pravila za poljoprivrednike, s ciljem smanjenja administrativnog tereta i pružanja veće fleksibilnosti u ispunjavanju okolišnih propisa. Ove promjene dio su nastojanja da se pojednostavi poljoprivredna politika EU i mogle bi stupiti na snagu već krajem proljeća ako budu odobrene od strane Europskog parlamenta u travnju.
Predloženi amandmani fokusiraju se na standarde kako bi se osiguralo dobro stanje tla u poljoprivredi i ekologiji, poput zahtjeva za obraslom zemljom i plodoredom kako bi se spriječila degradacija tla. Ranije obvezne prakse poput ostavljanja dijela obradive zemlje u obradi sada se predlažu kao dobrovoljne, a državama članicama se potiče da nagrade poljoprivrednike koji se i dalje odluče za njih.
Međutim, kritičari, uključujući njemačko Ministarstvo poljoprivrede, izrazili su zabrinutost da bi ove promjene mogle ugroziti mjere zaštite okoliša i guraju za prilagodbama kako bi se očuvali okolišni ambicije unutar poljoprivredne politike EU.
U odgovoru na prosvjede i promjene politike, predsjednik Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta, Norbert Lins, izrazio je optimizam da će prilagodbe brzo i lako biti odobrene. Istaknuo je važnost pružanja poljoprivrednicima dugoročne perspektive za rješavanje sadašnjih i budućih izazova.
Ukratko, napetosti između poljoprivrednika, Europske komisije i država članica odražavaju složenu interakciju između očuvanja okoliša, poljoprivrednih praksi, birokratskih pojednostavljenja i potrebe za održivim poljoprivrednim politikama kako bi se podržali poljoprivrednici kroz promjene zahtjeva i pritisaka.
Za više informacija pročitajte na spiegel