Priveden novinar Evan Gershkovich u Rusiji
Američki novinar Evan Gershkovich ima produžen pritvor u Rusiji za tri mjeseca, s moskovskim Gradskim sudom koji je naredio da ostane iza rešetaka do 30. lipnja zbog optužbi za špijunažu. Američko veleposlanstvo snažno je osudilo tu odluku, optužujući Rusiju da koristi američke građane kao političke pioni. I Gershkovich i Wall Street Journal poricali su optužbe za špijunažu, a američka vlada proglasila je njegovo pritvaranje nezakonitim. Unatoč tome, ruske vlasti nisu pružile nikakve dokaze za podršku optužbama.
Zabrinutost u vezi s novinarima u Rusiji
Američka veleposlanica u Rusiji Lynne Tracy prisustvovala je sudskom saslušanju i istaknula je da su optužbe protiv Gershkovicha besmislica. Tvrdila je da nema opravdanja za njegovo daljnje pritvaranje i kritizirala Rusiju zbog korištenja američkih građana u političke svrhe, upućujući na slučaj bivšeg marinca Paula Whelana, koji služi 16-godišnju kaznu za špijunažu koju poriče. Mogućnost korištenja zatvorenih Amerikanaca kao pregovaračkih čipova usred rastućih napetosti između SAD-a i Rusije zbog sukoba u Ukrajini izazvala je zabrinutost i kritike analitičara.
Pritvor Gershkovicha izazvao je zabrinutost za sigurnost i slobodu drugih novinara koji rade u Rusiji. Povijest pokazuje uzorak razmjene američkih građana za Ruse zatvorene u Sjedinjenim Državama, uključujući košarkašku zvijezdu Brittney Griner. Slučaj Gershkovicha podsjeća na slučaj Nicholasa Daniloffa, američkog novinara uhićenog zbog špijunaže 1986. godine, ali kasnije pušten uz zamjenu s ruskim zatvorenikom. Ruski predsjednik Vladimir Putin naznačio je mogućnost razmjene Gershkovicha za ruskog zatvorenika držanog u inozemstvu, ali takav dogovor još nije konačan. Situacija ističe osjetljiv položaj novinara i složene političke dinamike u međunarodnim odnosima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera